Geline Kınayı Kim Yakar

Geline Kınayı Kim Yakar

Türk geleneklerinde kına geceleri oldukça önemli bir yere sahip ve gelin adayları tarafından düğünden önce yapılan bir eğlencedir. Kına gecelerinde amaç gelinlerin evlenmeden önce eğlenmesi ve adet olduğu üzere kına töreninin yapılmasıdır. Kına töreni geleneklerimizde oldukça önemlidir ve özenle tertip edilir. Kına gecelerinde pek çok aktivitenin yapılış şekli ve adetlerde nasıl yapıldığı merak edilmektedir. Bunlardan biri geline kınayı kim yakar sorusudur.

Adetlerimiz oldukça ince detaylarla bezenmiş ve özüyle çok duygusal ve yerinde eylemlerle süslenmiş bir yapıya sahip. Adetlerimiz de yerine getirilecek tüm törenlerde ve işlerde mutlaka hassas bir incelik bulunuyor. Kına gecelerinde ki pek çok detayda da bu inceliği ve hassasiyeti görmek mümkün. Gelin adaylarına kına gecesinde kına yakmak adetlerimizi yeri olan bir aktivite.

Peki gelinlere kınasını kim yakar? Kına töreninde gelin adayına kınamasına mutlu bir evliliği olan eş dost ve akrabalar arasında belirlenmiş bir kadın yakmaktadır. Aynı zamanda kınanın karılması da bu kadının görevidir. Mutlu bir evliliği olan bu kişinin gelenek kınasını yakarak uğur getirmesi hedeflenmektedir. Evliliği düzgün gitsin ve mutlu bir ailesi olsun diye kına töreninde gelin adayına kınasını evliliğinde huzurlu ve mutlu başka bir kadın yakmaktadır. Bu kadın herhangi bir akraba bir akrabanın eşi veya bir arkadaş olabilmektedir. Pek çok şehrin âdetine ise gelinin abisinin eşi veya aileye gelin olmuş başka bir kişi gelinin kınasını yakmaktadır.

 

Etiketler: Kınayı abla yakar mı Damada kınayı Kim yakar Kına tepsisini kim tutar Kınayı neden yenge yakar Geline kına Nasıl yakılır Geline kına yakılırken ne söylenir Geline neden kına yakılır diyanet Kına hangi ele yakılır
Kasım 08, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
                       
Çerez Kullanımı