Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak Seveceğiniz Öneriler

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanızı Sağlayacak Seveceğiniz Öneriler

Kitap okumanın faydaları say say bitmez ama en çok bildiklerimiz kelime dağarcığınızı zenginleştirmek, bakış açınızı geliştirmek, bilmediklerinizi öğrenmek, hayal dünyalarında gezintiye çıkmak. Kitap okumamak için her zaman bir bahane bulan Türk Halkı isterse sadece yarım saatini ayırarak kaç kitap okuyabileceğini anladığında, kesinlikle daha huzurlu bir toplum bizleri bekleyecek. Kitap okumak çoğu ünlü girişimciye göre aynı zamanda başarının anahtarı. Son zamanların gençleri arasında en popüler olan ve uzay araştırmaları konusunda ciddi ilerlemelerde öncü olan biri de bunlardan biri. Gençliğinde kitap okumaya günde 10 saatini ayırdığını ve ciddi bir bilim kurgu hayranı olduğunu söyleyen Elon Musk  ‘Kitaplar ve sonrasında ailem tarafından büyütüldüm’ diyor. İşte kitap okuma alışkanlığı kazanabilmeniz için fayları öneriler.

Öncelikle kesinlikle sevdiğiniz türde kitaplarla başlamalısınız. Polisiye, korku belki aşk romanlarına ilginiz var ama çevrenizdekiler yüzünden kişisel gelişim kitapları okuyorsanız kesinlikle o kitabı bırakın. Tabii ki kişisel gelişim kitaplarının hayatımıza katkısı çok büyük lakin her şeyin bir sırası var ve sevmediğiniz, hoşlanmadığınız bir duygu oluşturmak hatta sıkılmanız değil amacımız. Okurken keyiflenmek, meraklanmak, mutluluk ve huzur bulmak ve bir an için olsa stresli yaşantımızdan kopup kendimiz için bir şey yaptığımızın farkında olmak. Okurken sıkılmak bir daha o kitabı elinize almanızı engeller bu sebeple sevdiğiniz türleri belirleyin.

Kitap okumayı sevebilmek için kesinlikle gözünüzü korkutacak ‘Ben bu kitabı nasıl bitireceğim?’ sorusunu kendinize sorduracak kalın kitaplarla başlamayın. Öncelikle ya büyük puntolu rahat okunabilecek kitaplar ya ince kitaplarla başlamalısınız. Bu sayede kitap okurken daha rahat olacak ve gözünüzde durumu büyütmeyecek ve kısa sürede kitabı yarıladığınızda kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Kitapları bitirdiğinizde de başarma duygusu ve psikolojik rahatlama yaşayacaksınız. Bu duyguyu tekrar deneyimlemek isteyeceksiniz.

Kitap okumanızı kolaylaştırıcı araçlar ve çeşitli size özel kitap ayraçları kullanmanız o kitabı sahiplenmenizi sağlayacaktır ve o eşyaları kullanmak için içinizde bir hevese neden olacaktır.